«Сіль — біла смерть». Цей лозунг був популярний в кінці XX століття, коли почалася активна пропаганда нетрадиційних способів підтримки здоров'я. Американські дослідники перевірили, чи актуальна ця установка в наші дні.
Вчені з Університету Айови (University of Iowa, США) виходили з припущення, що жири і сіль, будучи природними підсилювачами смаку, будуть провокувати переїдання і, як наслідок, збільшення ��єса.
Але експеримент на мишах показав, що тварини на дієті з високим вмістом жирів і низьким вмістом солі додали у вазі приблизно 15 грамів протягом 16 тижнів. У той же час гризуни, яких годували їжею з високим вмістом і жирів, солі, набрали в три рази менше, всього лише 5 грамів ваги.
Щоб зрозуміти, чому висока солоність запобігає ожирінню, дослідники використовували системний підхід:
Калорійність раціону всіх мишей була однаковою і не залежала від вмісту солі в раціоні. Фізична активность мишей на різних дієтах не розрізнялася. Різні рівні вмісту солі справили значний вплив на кількість жиру, який засвоюється організмом.«Таким чином, пригнічення розвитку ожиріння за допомогою натрію пов'язано виключно з рівнем витрат енергії травного тракту для вилучення калорій з їжі», — пояснює Джастін Гроуб (Justin Grobe), один з учасників команди. Узагальнюючи спостереження, вчені говорять про те, що отриманий результат підкреслює ступінь впливу некалорійних поживних мікроелементів на баланс енергии і ваги.
«Люди зазвичай зосереджені лише на тому, скільки жирів або цукру в їжі, яку вони їдять, — говорить доктор Гроуб, — але наш експеримент показав, що елемент, який не має калорійності, здатний чинити ще більший вплив на вагу».
У той же час в дослідницькому центрі штату Канзас отримані дані, що цукор є великим ворогом для організму, ніж сіль. Дієтичні рекомендації для зниження високого артеріального тиску традиційно передбачають скорочення споживання солі. Але автори дослідження стверджуютьють, що середнє зниження артеріального тиску в результаті обмеження споживання солі зовсім невелика.
Проте фахівці попереджають, що існує добова норма солі: споживання понад 6 грамів на день загрожує підвищенням ризику серцево-судинних захворювань.
Ксенія Скрипник, Ірина Кайнова
Фото Аліни Траут