Давным-давно Владимир Высоцкий написал золотые строки: «лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал!» С тех пор горы стали моей страстью. Потому, когда в один прекрасный день мне предложили отправиться в Перу и Эквадор по работе, я не думал ни минуты. А уже через три дня самолет авиакомпании «Peruvian» доставил меня в прекрасный город Куско в Перу – бывшую столицу империи Инков.
Здесь и поныне живуть колоритні люди. Збереглося безліч цікавих пам'яток – як часів розквіту великої імперії, так і часів її підкорення іспанськими конкістадорами. Тому, діставшись до готелю, відпочивати не став, а схопив камеру і попрямував в центр, щоб не упустити ні хвилини світлового дня. Встиг лише випити склянку чаю, який мені люб'язно запропонували на реепшене готелю.
Як з'ясувалося трохи пізніше, чай цей називається «mate de coca», і завдяки йому я не звалився в перший же день з нападом гірської хвороби. Так, голова боліла, весь день була сильна сонливість і втома, але не більше.
Ввечері, повернувшись в готель, я розговорився з одним з місцевих жителів – він, до речі, і розповів мені, що у мене в наявності, а точніше – на обличчі, всі симптоми гірської хвороби, тільки в легкій формі.
Справа в тому, що саме місто знаходиться високо в Андах на висоті 3500 метрів над рівнем моря, а тому більшість жителів рівнин, прилетівши сюди, перші дні відчувають дуже неприємні відчуття: запаморочення, нудоту, втому, прискорене серцебиття, порушенийие сна, необъяснимую тревожность или эйфорию. В некоторых случаях бывают судороги, ломота в теле, боль в ногах, кровотечение из носа.
В любом медицинском справочнике горная болезнь (высотная гипоксия) описывается примерно так: «… болезненное состояние, связанное с кислородным голоданием вследствие понижения парциального давления кислорода во вдыхаемом воздухе, которое возникает высоко в горах, а также при полётах на летательных аппаратах, не оснащённых герметичной кабиной…»
Тот же справочник советует принимать множество различ