Тетяна Лапшина, провізор, викладач біохімії (Москва)
Таблетка – це твердий, дозований тип ліки, який отримують пресуванням ліківуповноважується і допоміжних речовин. При попаданні в шлунок вона спочатку набрякає, потім розчиняється, дозволяючи звільнитися активного інгредієнта.
Подібна технологія виробництва не гарантує, що діюча речовина рівномірно розподіляється по всьому об'єму препарату! А значить, діставши половинку або четвертинку таблетки, ви можете перевищити разову дозу препарату, що загрожує виникненням виражених побічних ефектів.
Важливо: наявність спеціальних насічок говорить про безпеку задумки, це своєрідний «зелений світло» на ці дії, а ось їх відсутність – «червоний».
З капсулами справи йдуть складніше, адже часто в капсулу поміщають ліки, яке повинно вивільнитися в кишечнику. І головне завдання кишковорозчинною оболонки – захистити вміст від впливу кислоти в шлунку.
Визначити «на око», в яку саме оболонку виробник помістив ліки, неможливо. Тому випите без оболонки вміст капсули може зруйнуватися під дією соляної кислоти, не надавши лікувального впливу на організм.
Резюме: якщо у вас виникла потреба і бажання поділити готове ліки на частини або розкрити капсулу, порадьтеся з фахівцем: задайте питання лікарю або, на крайній випадок, фармацевта в аптеці. Будьте пильні – щоб отримати ефект, просто з'їсти вміст таблетки може бути недостатньо.
Фото pressfoto.ru